...

Historia szkoły Dyrektorzy szkoły Kilka zdjęć z historii szkoły Patron szkoły - A.Majkowski

O szkole

Historia szkoły

Historię Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie potocznie zwanego ”szkołą drzewną” możemy podzielić na dwa etapy w zależności od lokalizacji.

I etap historii szkoły:

 czasy powojenne lata 1948 - 1968, stara lokalizacja w budynkach przy ul. Hallera, obecnie ul. Sikorskiego.

        Po II wojnie światowej dnia 3 września 1948 r. rozpoczęła działalność Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa w Kościerzynie. Zorganizował ją nauczyciel Bolesław Brzoskowski, jej absolwenci zdawali egzamin równoznaczny z egzaminem szkoły średniej.

        01 września 1950 r. powstaje Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która podlegała administracyjnie Centralnemu Urzędowi Kształcenia Zawodowego do 1960 r. W tym samym roku do tej placówki została przeniesiona szkoła zawodowa ze Skarszew. Do grudnia 1952 r. szkołą kieruje dyr. Bolesław Brzoskowski.

Szkoła kształciła uczniów w dwóch profilach/zawodach:

  1. drzewny - stolarz
  2. metalurgiczny - ślusarz, mechanik

       W 1957 r. w placówce wyodrębniono Zasadniczą Szkołę Handlową i Zasadniczą Szkołę Drzewną.

Po okresie reorganizacyjnym w 1960 r. doszły dwa zawody: murarz i hydraulik.

Nauka w szkole odbywała się w kilku budynkach:

  1. Przy ul. Hallera (dziś Wł. Sikorskiego). W budynku z czerwonej cegły (obecnie budynek D przy PZS Nr 1) mieściły się pomieszczenia zasadniczej szkoły zawodowej w tym pięć klas, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, szatnia z umywalnią, a  także trzy pomieszczenia internatu żeńskiego.
  2. Przy ul. Miodowej do 1969 r. znajdowały się budynki warsztatowe. Były tam: kuźnia, ślusarnia oraz warsztat tapicerski i narzędziownia.
  3. Z kolei przy ul. Długiej znajdował się magazyn gotowych wyrobów i warsztaty szkolne. Warsztaty te produkowały różne asortymenty mebli, które cieszyły się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców Kościerzyny i okolic.

          W roku 1958 z inicjatywy dyrektora placówki Stanisława Wysieckiego rozpoczęto starania o budowę nowej szkoły, która miała powstać przy ul. M. Fornalskiej (obecnie ul. Kartuska). W jej skład miały wchodzić: budynek główny, nowocześnie wyposażone warsztaty szkolne do nauczania praktycznej nauki w zawodzie stolarz oraz internat dla młodzieży dojeżdżającej.

     Od września 1963 r. przy ZSZ uruchomiono technikum ekonomiczne dla pracujących na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej o specjalności ogólnoekonomicznej i organizacji przedsiębiorstw handlowych. Pierwsza matura odbyła się w 1966 r. W tym roku zorganizowano także 3-letnie Technikum Ekonomiczne dla niepracujących na bazie Zasadniczych Szkół Rolniczych i Szkół Przysposobienia Rolniczego.

     W 1964 r. utworzono 5- letnie Technikum Ekonomiczne dla młodzieży niepracującej na podbudowie szkoły podstawowej.

Rozbudowany dział drzewny został przeniesiony w roku 1968 do nowo wybudowanych budynków szkoły przy ul. M. Fornalskiej (obecnie ul. Kartuska)

II etap historii szkoły:

  od roku 1968 – nowa lokalizacja w budynkach przy obecnej ul. Kartuskiej.

          Po długim okresie  budowy, w roku 1968 do nowego budynku szkoły przeniesiono klasy w zawodzie stolarz i tapicer oraz oddziały wielozawodowe. Warsztaty szkolne nie były jeszcze wykończone. Dyrekcja szkoły znajdowała się w starym budynku przy ul. Sikorskiego i nadzorowała dwie szkoły: „starą” i „nową”.

          W roku 1969 dyrektorem Zasadniczej Szkoły Drzewnej w Kościerzynie został mianowany mgr inż. Zbigniew Gierszewski. Nowy obiekt obejmował: szkołę z przestronnymi gabinetami lekcyjnymi, salę gimnastyczną i  świetlicę, duże i dobrze wyposażone warsztaty szkolne oraz internat z czteroosobowymi pokojami i stołówką. Kierownikiem warsztatów został w tym czasie p. Alfons Stencel, Kierownikiem internatu  p. Alfons Sochaczewski, a od 1970 r. tę funkcję pełnił p. Jerzy Demuth.

         Szkoła należała do rozwojowych, posiadała 220 miejsc i planowano otworzyć w niej nowe kierunki kształcenia. Młodzież po trzech latach nauki zdobywała dyplom czeladnika stolarza meblarskiego i mogła dalej kształcić się w technikum. Uczniowie spoza Kościerzyny mieli możliwość skorzystania z internatu i dobrze wyposażonej świetlicy, obsługiwanej przez doświadczonych pedagogów.

        Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się kółka artystyczne i działający przy szkole zespół pieśni i tańca, który zdobywał liczne nagrody.

      Uczniowie włożyli duży wkład przy porządkowaniu niezagospodarowanych jeszcze terenów wokół szkoły – niwelowali plac przyszkolny, grabili ziemię, sadzili drzewa i krzewy, aby cieszyć się później z efektów wykonanej pracy.

Lata siedemdziesiąte

         W roku szkolnym 1970/71 egzaminy wstępne do zasadniczej szkoły drzewnej zdawała rekordowa liczba absolwentów szkół podstawowych. Ze 112 kandydatów na stolarzy, przyjęto 80, a ze 149 kandydatek na dział galanterii drzewnej przyjęto 40.

       Do szkoły uczęszczało 242 uczniów, w tym 80 dziewcząt w klasach galanterii drzewnej. W tym czasie funkcjonowała zasadnicza szkoła drzewna dla niepracujących i zasadnicza szkoła zawodowa dokształcająca dla pracujących.

        W 1973 r., dzięki staraniom dyr. Zbigniewa Gierszewskiego, powstało 3-letnie technikum drzewne na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. W latach siedemdziesiątych istniała także zasadnicza szkoła leśna.

Lata osiemdziesiąte

       Od roku szkolnego 1979/80 Zasadnicza Szkoła Drzewna w Kościerzynie zmieniła nazwę na Zespół Szkół Zawodowych Nr 2. Obowiązki dyrektora szkoły pełnił mgr Stefan Edel.

      27 maja 1981 r. odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru szkole przez Kombinat Metalurgiczny Huty Katowice. Natomiast 8 maja 1984 r. Szkole nadano imię gen. Broni Zygmunta Berlinga. Uroczystość jako honorowi goście zaszczycili żona i syn generała. Na pamiątkę tego dnia w następnych latach uroczyście obchodzono Dzień Patrona Szkoły zwany Dniem Samorządności – na ten czas oddawano władzę uczniom, przekazując im symboliczny klucz do szkoły.  

        Po dziesięciu latach pracy funkcję dyrektora zakończył mgr Stefan Edel. Jego miejsce zajął mgr Franciszek Cyrzan.

Lata dziewięćdziesiąte

          W roku 1990 nowym dyrektorem szkoły został mgr Stanisław Regliński. Z jego inicjatywy w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2 w 1991 r. powstało pięcioletnie technikum drzewne na podbudowie szkoły podstawowej.

      Na rozpoczęciu roku szkolnego 1991/1992 powitano nową dyrekcję szkoły.    Dyrektorem został mgr inż. Henryk Białk.  Uczniowie naszej szkoły mieli zawsze wiele ciekawych pomysłów, we wrześniu 1992 roku założyli gazetkę szkolną p.n. „Drzewiarz” – dwutygodnik ligi przyjaciół zwierzyny łownej. Redakcja – to uczniowie technikum W.Cielka i Szczurkowki, a opiekunem była p. Krystyna Kreft. W tym czasie powstał także szkolny radiowęzeł, który umilał szkolnej dziatwie przerwy programami muzycznymi, a przecież muzyka łagodzi obyczaje. W zawodach sportowych młodzież ZSZ Nr 2, pod czujnym okiem trenerów (m.in. p. Z. Kobusa i  K. Stoltmanna) zawsze zajmowała wysokie miejsca. W szkole prężnie działało także kółko filatelistyczne, którego opiekunem był mgr inż. Tadeusz Piechocki.

        Od nowego roku szkolnego 1996/97 obowiązki dyrektora szkoły przeszły w ręce mgr Bożeny Baski - Kuckiej, która piastowała tę funkcję do roku 2012. W roku szkolnym 1997/98 uczniowie klas maturalnych: III T3 i V T5 swoje prace dyplomowe wykonywali w budynku szkoły. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy szkoła zyskała zupełnie nowy wygląd, została odświeżona i upiększona. Dyplomanci odnowili boazerię  w holu szkoły,  wykonali nowe drzwi do klas i drzwi wejściowe, a także poręcze i obudowy do kaloryferów. Szkoła wzbogaciła się o nowe biurka, ławki, szafki i krzesła. Ogromne wrażenie na oglądających wywarł stolik na wzór antyczny, z blatem wykonanym intarsją, który wykonał uczeń kl. III T3  – Przemysław Fornal. Wszystkie prace zostały wykonane fachowo i z należytą starannością, czym zdobyły uznanie komisji egzaminacyjnej.

       Rok 1998 był bardzo ważną datą w historii szkoły, która obchodziła w tym czasie 50 - lecie powstania. W związku z uroczystościami wszyscy czynnie udzielali się, aby szkoła wyglądała szczególnie pięknie w tak ważnym dniu. Swój wkład mieli także  absolwenci szkoły, którzy zorganizowali na terenie placówki wystawy swoich prac: Henryk Trzeciński – rzeźbiarz, Jarosław Wieszałka – właściciel firmy kamieniarskiej, Ireneusz Hinc – właściciel firmy fotograficznej, Leszek Jażdżewski – producent drzwi i okien. W świetlicy szkolnej, gdzie mieściła się wystawa, podziwiano również obrazy i rzeźby Marka Lepaka i Radosława Gaszkowskiego. Na wystawie obecni byli także piekarze, Bernard i Jacek Jarzębińscy, którzy wystawili wyroby piekarnicze wyprodukowane przez zatrudnionych uczniów oraz przekazali w darze wspaniały, trzypiętrowy tort. Część swoich prac absolwenci przekazali w darze na pamiątkę swojej byłej szkole: Jarosław Wieszałka -  tablicę pamiątkową, Ireneusz Hinc – trzy obrazy, Henryk Trzeciński - rzeźbę. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 może poszczycić się, że w ciągu pół wieku istnienia wykształcił tysiące stolarzy i setki techników technologii drewna o specjalności meblarstwo. W popularnej szkole „drzewnej” uczyli się także inni specjaliści. Dzięki klasom wielozawodowym w szkole można zdobyć niemal każdy zawód, od masarzy, hydraulików, po zegarmistrzów czy piekarzy. Wielu absolwentów szkoły, to znani i cenieni w rejonie kościerskim właściciele firm z trenu miasta i okolic. W ich zakładach wielu uczniów odbywa zajęcia praktyczne, aby po ukończeniu szkoły zdobyć tam zatrudnienie. Do grona tych osób należą : p. Henryk Ronkowski, Jarosław Wieszałka, Ireneusz Hinc, Jerzy Lorek, Jacek Jarzębiński i wielu innych. Wybitnymi absolwentami szkoły są także: ciężarowiec Arkadiusz Makurat, bokserzy Tomasz Zabrocki i Marcin Rekowski oraz rzeźbiarze Henryk Trzeciński i Marek Lepak. Nie można zapomnieć o absolwentach, którzy powrócili w mury szkoły jako nauczyciele, aby uczyć przedmiotów ogólnokształcących lub zawodowych. Są to: Henryk Białk -  były dyrektor szkoły i długoletni nauczyciel przedmiotów zawodowych, Regina Urowska – nauczycielka matematyki i przedmiotów zawodowych w zawodzie stolarz, Kazimierz Jeżewski – nauczyciel historii.

W roku szkolnym 1998/1999 w szkole istniały trzy typy szkół:

- technikum na podbudowie szkoły podstawowej,

- technikum na podbudowie szkoły zasadniczej,

- szkoła zasadnicza.

Od roku szkolnego 1999/2000 systematycznie wzbogacała się oferta kształcenia, utworzono nowe, atrakcyjne kierunki:

- Liceum techniczne profil leśnictwo i technologia drewna,

- Liceum techniczne profil kształtowanie środowiska,

- Liceum zawodowe zawód gastronom.

W roku szkolnym 2001/2002 w szkole utworzono Liceum ogólnokształcące.

W kolejnym roku szkolnym 2002/2003 powstały:

- Liceum profilowane profil leśnictwo i technologia drewna,

- Liceum profilowane profil kształcenia środowiska,

- Liceum profilowane profil elektroniczny.

Od nowego roku szkolnego 2003/2004 funkcjonowało - 3-letnie liceum ogólnokształcące.

Natomiast w roku szkolnym 2005/2006 4-letnie technikum kształtowanie środowiska.

Lata 2000 – 2010

       W roku szkolnym 1999/2000 decyzją Rady Powiatu zlikwidowano internat przy ZSZ Nr 2 istniejący od początku przy placówce. Budynek pozostał jednak do dyspozycji szkoły – pokoje przeznaczono na sale lekcyjne, głównie do nauczania języków obcych, powstała także pracownia komputerowa. Stołówka natomiast wykorzystywana była do organizowania różnego rodzaju imprez szkolnych i lokalnych.

      Na początku roku szkolnego 2002/2003 w związku z przemianowaniem Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, na Powiatowy Zespół Szkół Nr 3 – na apelu miało miejsce pożegnanie sztandaru szkoły przez uczniów i nauczycieli. Następnie sztandar odprowadzono do Izby Historii Szkoły. Zrezygnowano także z kontrowersyjnego patrona jakim był gen. Zygmunt Berling.

      Rok szkolny 2005/2006 rozpoczął się od uroczystości otwarcia zmodernizowanej szkoły. Po blisko 40 latach „drzewna” doczekała się całkowitego remontu budynku szkoły i sali gimnastycznej z dociepleniem stropodachów, wymianą wszystkich okien i drzwi, dociepleniem elewacji, remontem wejścia głównego i wykonaniem podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja ta przyczyniła się do znacznego polepszenia warunków nauki i pracy w PZS Nr 3.

Lata 2010 – 2017

     Od nowego roku szkolnego 2010/2011 uczniowie technikum ochrony środowiska mogli cieszyć się nową pracownią – laboratorium. Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską w ramach ERFR. Oddano do użytku nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe z trzytorową bieżnią na 300 m.

W roku szkolnym 2012/2013 funkcję dyrektora szkoły objął mgr Grzegorz Urowski. W tym samym roku w szkole powstał nowy kierunek kształcenia - technik usług fryzjerskich. Uczennice pod czujnym okiem nauczycielek zawodu pp. Anny Dudek, Martyny Formelli, Aldony Landowskiej i Ewy Sabisz, zdobywały tajniki fryzjerstwa w nowej, specjalnie urządzonej pracowni fryzjerskiej.

W tych latach trwa także stopniowe wygaszanie przez organ prowadzący takich kierunków jak:  technik technologii drewna, technik ochrony środowiska i technikum fryzjerskie.

     Od 1 września 2017 roku nowym dyrektorem szkoły została mgr inż. Aneta Domeracka, której zadaniem na samym początku pracy było przygotowanie PZS Nr 3 do reformy  szkolnictwa, wchodzącej  w życie od nowego roku szkolnego 2017/2018. Dotychczasowa szkoła zawodowa przekształciła się w 3-letnią szkołę branżową I stopnia na podbudowie 8-letnie szkoły podstawowej. W tym samym czasie stanowisko pedagoga szkolnego objęła p. Magdalena Wojak.

Wszystkie sukcesy i pozytywne zmiany wizerunku PZS Nr3 w Kościerzynie na przestrzeni tych wielu lat, nie byłyby możliwe bez zaangażowania dyrekcji szkoły na wszystkich etapach istnienia placówki, bez pełnej poświęcenia i oddania pracy nauczycieli, administracji i obsługi. Współpraca tych wszystkich ludzi na każdym etapie kształcenia powoduje, że ten najważniejszy członek społeczności szkolnej jakim jest uczeń, może czuć się w szkole bezpiecznie. Jak sami zainteresowani podkreślają panuje tutaj wspaniała atmosfera sprzyjająca nauce i rozwojowi.

 

Stypendyści Rady Ministrów:

Radosław Gaszkowski – kl. IV T5

Mariusz Laska  - kl. III T3

Adam Bronk  - Kl. V T5

Dariusz Kosznik – kl.V T 5

Ewa Gretkowska – kl. III LT

Danuta Żywiec  -  kl. III LT

Dyrektorzy placówki od roku 1969:

1969 – 1975 mgr inż. Zbigniew Gierszewski

1975 – 1985 mgr Stefan Edel

1985 – 1990 mgr Franciszek  Cyrzan

1990 - 1991  mgr Stanisław Regliński

1991 – 1996 mgr inż. Henryk Białk

1996 – 2012 mgr Bożena Baska – Kucka

2012 – 2017 mgr Grzegorz Urowski

 Od 2017  - mgr inż. Aneta Domeracka

Opracowała: Bernadeta Jaszewska – Dorawa

Bibliografia:

  1. Wolski Czesław -  Zarys historii PZS Nr 1 w Kościerzynie od 1945 r. do 1968 r.[online]. [dostęp 12 kwietnia 2015]. Dostępny w : http://www.pzs1.pl/#sid=submenu1
  2. Kroniki szkoły:
    • Lata 1969 – 1972
    • Lata 1980 – 1984
    • Lata 1985 – 1989
    • Lata 1989 – 1992
    • Lata 1992 – 1994
    • Lata 1995 – 1996  I i II t.
    • Lata 1996 – 2000
    • Lata 2000 – 2006
    • Lata 2006 – 2007
    • Lata 2008 – 2010
    • Lata 2010 – 2011
    • Lata 2011 – 2013
    • Lata 2013 – 2014
    • Lata 2015 – 2017      
  3. Kroniki  Szkolnego Koła Przeciwalkoholowego
    • Lata 1984 – 1985
    • Lata 1985 – 1986
    • Lata 1986 – 1987
    • Lata 1987 – 1988
  4. Kroniki internackie:

                     Lata 1977 - 1993