Mamy już wyniki konkursu makijażowego pt. ”Twoja twarz wygląda znajomo”.
Uczennice z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w postacie ze świata muzykioraz filmu.
I tak oto:
I miejsce - Emilia Jarzembińska kl.3 F/M
(modelka Agata Kowalska jako Billie Eilish )
II miejsce - Wiktoria Kozikowska kl.I TUF
(modelka Natalia Meyer jako Selena Gomez)
III miejsce - Kinga Joskowska kl. 3F/M
(jako Cleo)
oraz wyróżnienie dla Kornelii Neubauer kl. I TUF
(modelka Julia Wenta jako Margaret)
WOW
Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. By poznać lepiej twórczość i życie najsławniejszego polskiego astronoma uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do średniowiecznego miasta założonego przez Krzyżaków w XIII wieku - Torunia.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić min. gotyckie kościoły, Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika,Krzywą Wieżę, Kamienicę pod Gwiazdą, Mury Zamku Krzyżackiego, Żywe Muzeum Piernika.Uczniowie brali udział w warsztatach wypieków pierników. Wycieczka zakończyła się seansem w toruńskim Planetarium.
Z przyjemnością informujemy, że Nasz wniosek o przyłączenie BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA nr 3 W POWIATOWYM ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 W KOŚCIERZYNIE do projektu pn. Branżowe Oddziały Wojskowe został rozpatrzony przez Sekretarza Stanu w MON pozytywnie.
W związku z tym, informuję o rozpoczęciu procesu rekrutacji do Branżowych Oddziałów Wojskowych kandydatów, którzy w 2023 roku rozpoczną naukę w naszej szkole w takich zawodach jak: KUCHARZ, MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, BLACHARZ, ELEKTROMECHNIK I LAKIERNIK SAMOCHODOWY. Szczegóły na stronie szkoły.
Celem projektu jest przygotowanie ochotników także pod kątem wojskowym i umożliwienie zainteresowanym, po złożeniu przysięgi i odbyciu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, służby na stanowiskach w obszarze szeroko rozumianej logistyki wojskowej.
Program szkolenia w BOW będzie realizowany przez trzy lata szkolne i obejmie minimum 120 godzin zajęć praktycznych prowadzonych w wyznaczonych przez MON jednostkach patronackich. Oprócz szkolenia specjalistycznego uczniowie zdobędą także podstawową wiedzę ze szkolenia bojowego i podstaw wychowania wojskowego oraz komunikacji strategicznej. W ostatnim roku nauki czekają ich też zajęcia z doradztwa zawodowego.
Kończysz w tym roku Branżową Szkołę I stopnia i zastanawiasz się co dalej?
Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia możesz:
– rozpocząć pracę w zawodzie,
– uczyć się dalej w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym jedną z kwalifikacji jest ta zdobyta w branżowej szkole I stopnia,
– uczyć się dalej w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (od drugiej klasy), a po zdaniu matury możesz kontynuować kształcenie na studiach wyższych,
– zdobywać nowe kwalifikacje w ramach: kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów umiejętności zawodowych, kursów kompetencji ogólnych i innych kursów umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w instytucjach kształcenia dorosłych.
Więcej informacji znajdziecie w Poradniku dla absolwentów BSIs i nie tylko
0 maja 2023 r. w bibliotece szkolnej w ramach projektu edukacyjnego “Mistrzyni Szymborska” odbył się konkurs recytatorski.
W konkursie uczestniczyli uczniowie technikum i szkoły branżowej. Recytacja odbyła się w dwóch kategoriach: recytacja i poezja śpiewana.
Komisja konkursowa w składzie: Bernadeta Jaszewska, Katarzyna Pobłocka i Magdalena Pawłowska wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii poezja śpiewana- I miejsce zdobył Tymoteusz Głodowski z kl. II TUF.
W kategorii recytacja- komisja przyznała I miejsce Agacie Pachur z kl. IEK, II miejsce zdobył Alan Kerlin z kl. III CW.
Gratulujemy zwycięzcom!
W piątek 26 maja młodzież naszej szkoły miała okazję poznać tajniki żeglarstwa na spotkaniu z Pawłem Dorawą - miłośnikiem i instruktorem żeglarstwa w PCM Garczyn. Paweł opowiedział zebranym o swojej drodze do żeglowania. Już od najmłodszych lat pływał z rodzicami i znajomymi po wodach naszych pięknych jezior Wdzydzkich, natomiast jako nastolatek pływał z ojcem szlakiem jezior mazurskich. Nie dziwi fakt, że w wieku 15 lat sam zapragnął zdobyć patent żeglarski i próbować swoich sił w tym pięknym sporcie. Cały czas związany z UKS Garczyn, gdzie początkowo uczył żeglowania dzieci, młodzież i dorosłych. Natomiast od czterech lat jest trenerem sekcji OPTIMIST w klubie “Wodniacy”. Przez te lata zawodnicy wyszkoleni przez Pawła zdobyli wiele nagród, a także najwyższe miejsca na podium w zawodach żeglarskich.
Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się w jakim wieku można zacząć uczyć się żeglowania, jakie warunki należy spełnić, aby nabyć te umiejętności i jakie korzyści wypływają z takiego zajęcia. Pływać może każdy już od najmłodszych lat, jest to sport nie tylko dla mężczyzn, bo często więcej załóg żeglarskich stanowiądziewczyny. Dzięki żeglowaniu będziemy mieć lepszą kondycję, poznajemy nowych ludzi, oddychamy świeżym powietrzem, gdyż cały czas przebywamy nałonie natury, podziwiamy piękne widoki, relaksujemy się. Żeglarstwo uczy odpowiedzialności, wyobraźni, szybkiego podejmowaniadecyzji. Nieprawdą jest, że żeglarstwo, to sport tylko dla bogatych, często za małe pieniądze można zorganizować piękną wyprawę ze znajomymi lub z rodziną. Obecni na spotkaniu mogli obejrzećtakże slajdy z nauki i trenowania żeglarstwa, z rejsu morskiego na wyspę Bornholm i inne.
“W twardym trudzie żeglarskim kształtują się charaktery” - Mariusz Zantski
Z ostatniej chwili: W regatach żeglarskich, które odbywały się w sobotę i niedzielę 27-28 maja 2023 w Kolbudach - zawodnik Pawła Dorawy zdobył I miejsce.
Podczas warsztatów literackich uczniowie klasy IITUF mogli zmierzyć się z żartobliwą formą limeryków tzw. lepiejów, którą uprawiała Wisława Szymborska. Ta nietypowa twórczość Noblistki przypadła do gustu młodzieży, która wykazała się poczuciem humoru, ciekawymi pomysłami i ogromnym zaangażowaniem.
W dniu 19 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakami PSP w Kościerzynie.
W ramach prewencji społecznej uczniowie zapoznali się z algorytmem postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym i udzielania pierwszej pomocy oraz mieli okazję wypróbować swoje umiejętności ćwicząc na fantomach przy wskazówkach strażaków. Komendant PSP w Kościerzynie starszy brygadier Tomasz Klinkosz omówił działanie i zastosowanie różnego rodzaju gaśnic. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie użyć gaśnicy (także pani dyrektor) oraz obejrzeć wyposażenie wozu bojowego PSP. Młodzież mogła również sprawdzić działanie nożyc pneumatycznych wykorzystywanych np. przy wypadkach.
Na boisku szkolnym strażacy przedstawili wybuch prawdziwego pożaru poprzez niewłaściwe gaszenie rozgrzanego oleju wodą – najczęstszy pożar w budynkach mieszkalnych.
Bardzo dziękujemy naszym gościom z Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie oraz OSP Kościerzyna !!!
Biblioteka szkolna zaprasza na spotkanie z Pawłem Dorawą- pasjonatem i instruktorem żeglarstwa w PCM w Garczynie. Zbliża się lato – najlepsza pora na żeglowanie - wbrew opiniom jest to sport dla wszystkich. Paweł opowie wam jakie korzyści płyną z uprawiania żeglarstwa, jakie warunki należy spełnić, aby samemu żeglować.
Spotkanie odbędzie się 26 maja 2023 r. o godz. 10. 40 w świetlicy szkolnej.
Chętnych proszę o zapisy w bibliotece szkolnej.
W środę 17 maja na stadionie sportowym w Lipuszu odbyła się Powiatowa Licealiada młodzieży w lekkiej atletyce, odbyły się tam konkurencje skoku wzwyż, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i rzutu oszczepem. Druga część zawodów odbyła się w czwartek 18 maja na boisku przy PZS Nr 3 w Kościerzynie, rozegrano tu wszystkie konkurencje biegowe i skok w dal.
Osiągnięcia naszych uczniów:
Karol Czapiewski kl. II f/s - I miejsce w skoku w dal oraz III miejsce w pchnięciu kulą
Karolina Kurs kl. II TUF – II miejsce w skoku w dal oraz III miejsce w sztafecie 4 x 100 m
Klaudia Borkowska kl. II TUF – III miejsce w skoku w dal oraz III miejsce w sztafecie 4 x 100 m
Paulina Erdmann kl. III aw – III miejsce w pchnięciu kuląoraz III miejsce w sztafecie 4 x 100 m
Julia Wencel kl. II TUF – III w rzucie oszczepem
Kacper Jażdżewski kl. I mps - III miejsce w skoku w dal
Martyna Baske kl. II TUF - III miejsce w sztafecie 4 x 100 m
Dnia 16 maja 2023 r. odbyła się rowerowa wycieczka krajoznawczo-historyczna uczniów z klasy III cw. Trasa rajdu rowerowego wiodła przez Korne. Uczniowie pokonali ok. 26 km odwiedzając Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie. Wycieczka nastawiona była na podniesieniu sprawności fizycznej oraz na zdobycie w niestandardowy sposób wiedzy historycznej.
13 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Kościerskiej Nocy Muzeów. Zwiedzili Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonów oraz podziwiali zabytkowe samochody Muzeum American Old Cars.
W dniach 11.05.2023 i 15.05.2023 dla uczniów kształcących się w zawodzie mechaników pojazdów samochodowych przeprowadzono Konkurs Motoryzacyjny. Poniżej podajemy wyniki tego konkursu
Finaliści:
1 miejsce - 19 pkt
Kacper Mielewczyk, klasa 1 MPS
2 miejsce – 18 pkt
Maksymilian Ćwikałowski, klasa 1 MPS
Eryk Gackowski, klasa 1 MW
3 miejsce – 17 pkt
Kacper Gospodarczyk, klasa 1 MPS
Nikodem Pepliński, klasa 1 MPS
Jan Aszyk, klasa 1 MW
Fabian Hinc, klasa 1 MW
W konkursie uczestniczyło 67 uczniów z klas 1 MPS, 1 MW, 2 MPS, 3 FM
Max ilość pkt. do zdobycia = 26
12 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu zorganizowanym przez "Aktywni Pomorzanie " Główną tematyką szkolenia były :
komunikacja,
prawo,
samorządność. Na sfinalizowanie szkolenia została przeprowadzona debata między uczniami, a seniorami z Rady Seniorów na aktualne tematy