...
Justyna Jakubek z kl. III m/sp wzięła udział w II edycji konkursu na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową z motywem kaszubskim. Konkurs dla powiatu kościerskiego zorganizowali Biblioteka Pedagogiczna i Dom Kultury w Kościerzynie. Justyna powtórzyła swój sukces z zeszłego roku i zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Nagrody zwycięzcom wręczono na gali w Sali im. Szopińskiego. Justynie serdecznie gratulujemy!
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ponieważ zgłosiło się aż 21 uczestników. Każda z prac okazała się jedyna w swoim rodzaju. Uczennice wykazały się kreatywnością i prawdziwym kunsztem przy tworzeniu tematycznych fryzur i stylizacji będących przedmiotem konkursu. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, każdy miał swoje typy i o zwycięstwie oraz miejscach na podium decydowały detale.
I miejsce-Karolina Konkol kl. IIf
II miejsce-Martyna Lisakowska k.IIIf
III miejsce-Justyna Mielewczyk kl. IfP
Wyróżnienia: Paulina Klasa kl. IIIf, Wiktoria Jakusz kl. IfP, Katarzyna Koszałka kl. IfG.
Oczywiście wszystkim uczestniczkom należą się ogromne podziękowania.
Wręczenie nagród odbędzie się w piątek 20 grudnia na sali gimnastycznej ☺☺☺.
10 grudnia naszą szkołę odwiedzili dwaj niewidomi muzycy - gitarzysta i realizator dźwięku Sławek Piec oraz członek folkowego zespołu Kapela Drewutnia Mariusz Wołkowicz.Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak osoby niewidome uczą się, pracują i radzą sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak obsługa telefonu komórkowego.Goście zagrali też mały koncert, który spotkał się z entuzjastycznym aplauzem.Była to nie tylko lekcja tolerancji, ale także uczta dla ucha.
Dziękujemy za emocje i wzruszenia
"Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością Twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym". Barbara BushW miniony weekend uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki żywności pod hasłem "Tak-Pomagam".😍🎅👨❤️💋👨
W tym tygodniu naszym gościem był Pan Andrzej Szuber, rodzic naszego ucznia. Iluzja to Jego profesja i pasja. Przeżyliśmy magiczny czas, niesamowity spektakl, show. Triki i sztuczki znane dotąd z telewizji uczniowie naszej szkoły mieli dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ogromne podziękowania!!!
5 grudnia uczniowie klasy I wzięli udział w uroczystości uczczenia pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego w 152 rocznicę jego urodzin pod postumentem upamiętniającym nadanie honorowego obywatelstwa miasta Kościerzyna „wskrzesiciela Polski Niepodległej”. Uczniowie udali się również do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie mieli możliwość obejrzenia czasowej wystawy poświęconej powrotowi Pomorza i Kujaw do Polski w latach 1918-1920.
2 grudnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie w ramach akcji: ”1 grudnia- Światowy Dzień Walki z AIDS” zorganizował Konkurs Wiedzy na temat HIV/AIDS oraz Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych. Konkurs adresowany był do młodzieży klasy VII-VIII szkoły podstawowej oraz klasy I-II szkoły ponadpodstawowej (2 kategorie)
w naszym powiecie. Każda szkoła mogła zgłosić do udziału w konkursie maksymalnie 4 osoby. Łącznie w Konkursie Wiedzy wzięło udział 39 uczestników. Nasza uczennica kl. I TUF: Wiktoria Wichert zdobyła III miejsce !,
Wszystkim uczestniczkom Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W piątek 29 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej. O magiczny nastrój zadbały Pani M. Wojak, B. Jaszewska, p. K. Bielawska, p. M. Janauis Święćkowska i p. J. Lasicki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na ten dzień przeobrazili się we wróżki i wróżbitów, którzy przepowiadali wszystkim chętnym przyszłość między innymi z wosku, kart, dłoni, magicznych serc. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży.
27 listopada na terenie szkoły przeprowadzono Promocję idei ratowania życia i zdrowia - III edycji wyjątkowego projektu informacyjno-edukacyjnego POMORSKA #KOMÓRKOMANIA.
Organizując tę akcję nasi uczniowie podjęli świadomą, dobrowolną decyzję i włączyli się w poprawę sytuacji Pacjentów, którzy zmagają sie z nowotworami krwi na całym świecie. Za rejestrację potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku odpowiedzialne były uczennice: Agnieszka Freda z kl.II f/s oraz Kornelia Cichosz z kl.II m/s.
Pamiętajmy, że Razem możemy więcej! Pomagajmy drugiemu człowiekowi!
Jedną z kompetencji kluczowych jakie powinien posiadać absolwent naszej szkoły jest przedsiębiorczość. Stąd też tak wiele akcji, imprez, przedsięwzięć kształtujących tę właśnie kompetencję odbywa się w PZS Nr 3.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach gościli w naszej szkole!
We wtorek 26 listopada gościliśmy poetkę Panią W. Lew - Kiedrowską oraz Pana Roberta Grota z radia Kaszebe. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać wierszy w języku kaszubskim i dowiedzieć się o wielu tajnikach mowy kaszubskiej a także obejrzeli wystawę „Kaszubi pracują” przygotowana przez naszych nauczycieli.
W środę 27 listopada odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami, osobami z ogromną wiedzą na temat rynku pracy oraz - co dla nas szczególnie cenne - z absolwentami szkoły.
Debatę poprowadziła Sandra Kuklińska – uczennica klasy trzeciej. W pierwszym panelu do dyskusji o lokalnym rynku pracy zaproszeni zostali:
Pan Zbigniew Jarecki – Prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców
Pan Mirosław Ginter – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie oraz
Pan Marian Seyda – właściciel Kaszubskiego Centrum Edukacji VADEMECUM.
Panowie opowiedzieli o tym, czym się zajmują, jakie są ich zadania, mówili o ogromnym zapotrzebowaniu na fachowców na naszym rynku pracy, o tym jak ważne i cenne jest zdobycie zawodu. Wspominali również o swoich szkolnych doświadczeniach.
W panelu drugim udział wzięli przede wszystkim absolwenci szkoły, lub osoby, których drogi w inny sposób związane są ze szkołą:
Pani Maria Pobłocka i Marzena Dułak właścicielki sklepu „U Marzeny” w Skorzewie, aktywnie działające w Stowarzyszeniu Aktywni Kaszubi
Pan Jarosław Szwaja – właściciel firmy Instalacje Elektryczne RAFMAG
Pani Halina Rogińska – Prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata”
Pani Sylwia Świderska – właścicielka firmy krawieckiej.
Paneliści wspominali czasy szkolne, opowiadali jaka była ich droga do otwarcia swojej działalności i zachęcali młodzież do podjęcia trudu nauki zawodu.
Równocześnie odbywał się kiermasz kaszubski – można było posmakować kaszubskich przysmaków (chleb ze smalcem, ruchanki), obejrzeć rękodzieła kaszubskie, oraz wytwory pracy przedsiębiorców.
Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Uczniowie, Rodzice!
Razem możemy więcej! W tym roku, wspólnie z Fundacją DKMS, zwracamy się do Państwa z prośbą o wzięcie udziału w KAMPANII WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI - III EDYCJA W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM, odnosząc się do refleksji, że najwyższym dobrem i wartością jest ludzkie zdrowie i życie, że wspólnie możemy przywrócić nadzieję ludziom dotkniętym chorobą, żeby uwierzyli, że „Człowiek nie jest sam, choć na Krańcu nadziei by stał”.
W środę , 27.11.2019 r. w godzinach od 10.25 do 14.30, na korytarzu głównym naszej szkoły, przy stanowiskach informacyjnych, które będą obsługiwane przez naszych szkolnych wolontariuszy będzie można zarejestrowac się do udziału w programie i zostać potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych.
Gorąco zachęcamy do społecznej akcji POMOCY DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI!
Wystawę o tematyce militarnej mogliśmy oglądać dzięki pasji uczniów naszej szkoły: Kacpra Konkola, Tymoteusza Imianowskiego i Emilii Wicy, którzy skompletowali eksponaty i przygotowali wszystkie ekspozycje.
Na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji uczniów, takie jak akcesoria z okresu I i II wojny światowej, z okresu XX-lecia międzywojennego oraz artefakty pochodzące z XVIII-XIX, a nawet z XVII wieku. Wśród zgromadzonych zbiorów nie zabrakło unikatowych fotografii, kart pocztowych i znaczków.
Warto zaznaczyć, że wystawa eksponatów była jednym z elementów szkolnych obchodów Święta Niepodległości.
Postawa zaangażowania społecznego kolegów i koleżanki godne naśladownictwa - gratulacje!
18 listopada uczniowie klas II BW, II SP i I FP wzięli udział w spotkaniu z dr Ewą Kurek, która należy do jednych z pierwszych dokumentalistów badających powojenne podziemia niepodległościowego w Polsce. Była to żywa lekcja historii poświęcona Żołnierzom Niezłomnym. Głos w tej sprawie zabrał również Jacek Łukasik bratanek żołnierza wyklętego Stanisława Łukasika.
W dniu 18 listopada 2019 r. w hali sportowej Sokolnia odbyły się powiatowe zawody dziewcząt i chłopców w koszykówce 3x3, których organizatorem byli nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły.
Drużyna dziewcząt w składzie: Gracjana Wilma, Weronika Kozikowska, Weronika Lass, Dominika Jenta zajęły II miejsce.
Natomiast chłopcy w składzie: Mariusz Biesik, Jakub Dziemiński, Jakub Nowak, Dominik Kurs zajęli IV miejsce.
8 listopada nauczyciele i uczniowie naszej szkoły o symbolicznej godzinie 11.11 włączyli się do akcji „Szkoła do hymnu” i wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę w quizie historycznym i wykazać się talentami w konkursie plastycznym.
W ostatni dzień października młodzież naszej szkoły miała okazję spotkać się z naocznym świadkiem powstania NSZZ „Solidarność” panem Romanem Stegartem. Podczas ciekawej, współczesnej lekcji historii uczniowie debatowali o burzliwej, obfitującej w spektakularne zwycięstwa i dramaty „przeszłości”.
Październik jest miesiącem Walki z Rakiem piersi, dlatego jak co roku pamiętamy i przypominamy o profilaktyce bliskim nam kobietom. Wcześnie wykryta choroba jest uleczalna. Nie czekajmy! Przebadajmy się, aby być silnymi i w pełni sił zdrowymi kobietami!