Biblioteka w szkole

CZWARTEK 8.10 - 14.10
PIĄTEK 9.00 - 13.00

Regulamin Wypożyczalni i Czytelni Biblioteki Szkolnej przy PZS Nr 3

1. Biblioteka szkolna czynna jest codziennie w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach (informacja na drzwiach biblioteki i w gablocie głównej w budynku szkoły).

2. Z Biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

3. Uczniowie stają się czytelnikami na podstawie zapisu w dzienniku klasowym oraz karty czytelnika, nauczyciele i pracownicy szkoły na podstawie karty czytelnika, rodzice oraz inne osoby (absolwenci) na podstawie karty zapisu – zobowiązania, karty czytelnika i dowodu osobistego.

4. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Obowiązuje

wolny dostęp do półek.

5. Ze zgromadzonych w bibliotece szkolnej zbiorów można korzystać:

a) wypożyczając je do domu (lektury, beletrystyka, literatura piękna i popularnonaukowa).

b) korzystając na miejscu na miejscu - księgozbiór podręczny, czasopisma, zbiory multimedialne, pozostałe zbiory biblioteczne.

c) korzystając w pracowniach przedmiotowych (komplety zbiorów przekazanych do dyspozycji nauczyciela; zbiory wypożyczane na poszczególne lekcje).

d) niektóre wydawnictwa księgozbioru podręcznego i czasopisma mogą być wypożyczone   do domu pod koniec pracy biblioteki w danym dniu, pod warunkiem zwrotu następnego dnia nauki w szkole.

6. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone zbiory biblioteczne. Jednorazowo można wypożyczyć 4 książki na okres jednego miesiąca. Przed upływem terminu zwrotu książki czytelnik może zwrócić się z prośbą o jej prolongatę.

7. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek.

8. Czytelnik może poprosić o zarezerwowanie potrzebnej mu książki.

9. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć

wypożyczenia zbiorów bibliotecznych - z podaniem terminu ich zwrotu.

10. W stosunku do czytelników przetrzymujących książki mogą zostać wprowadzone ograniczenia ilości wypożyczeń.

11.W przypadkach uzasadnionych bibliotekarz może żądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.

12. W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonego woluminu lub zbioru czytelnik zobowiązany jest do odkupienia identycznego egzemplarza. Jeżeli jest to niemożliwe, czytelnik powinien przynieść książkę wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza, odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej zagubionej (zniszczonej) książki. Identyczne procedury zwrotu dotyczą pozostałych zbiorów bibliotecznych,  w  tym zbiorów multimedialnych.

13. Wszystkie wypożyczone zbiory i książki należy zwrócić do biblioteki najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego, bezwzględnie w przypadku uczniów klas kończących naukę w szkole. Pozostali uczniowie po rozliczeniu mogą przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych zbiorów bibliotecznych do września kolejnego roku szkolnego.

14. Opiekunowie pracowni przedmiotowych ponoszą pełną odpowiedzialność za wypożyczone z biblioteki szkolnej zbiory biblioteczne oraz pomoce dydaktyczne.

Zbiory biblioteczne wypożyczone przez nauczycieli powinny być zwrócone do biblioteki ostatecznie w dniu zakończenia roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach, na prośbę nauczyciela bibliotekarz może przedłużyć termin zwrotu.

16. Biblioteka Szkolna umożliwia czytelnikom wypożyczanie książek również na okres ferii zimowych i wakacji letnich.

17. Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice) zobowiązani są do potwierdzenia zwrotu zbiorów bibliotecznych podpisem bibliotekarza na karcie obiegowej lub zobowiązaniu.

18. W wypożyczalni biblioteki szkolnej obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.

19. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem wypożyczalni                  i czytelni biblioteki szkolnej.