...

  • Wyniki konkursu recytatorskiego

    29 stycznia 2019 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. Wiersze o miłości polskich poetów.

    I miejsce przypadło Justynie Jakubek  z kl. II m/sp ,  która recytowała wiersz Bolesława Leśmiana Miłość stroskana.

  • Powiat "Nasze szkoły są wzorowo przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika"

    Z końcem czerwca ostatnie roczniki klas gimnazjalnych i szkół podstawowych w powiecie kościerskim opuści aż 1.666 uczniów. We wrześniu szkoły średnie będą musiały zmierzyć się więc z przyjęciem w swoje mury podwójnego rocznica. Jak zapewnia starosta Alicja Żurawska, kościerskie licea, technika i szkoły branżowe są na to przygotowane wzorowo. - Dla każdego ucznia znajdzie się miejsce - podkreśla szefowa powiatu kościerskiego.

    W związku z reformą oświaty, która miała na celu likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowego cyklu nauczania w szkołach podstawowych, w czerwcu edukację na pierwszym szczeblu kształcenia zakończą dwa roczniki. Szkoły średnie muszą więc zmierzyć się z przyjęciem zwiększonej liczby uczniów. W Kościerskim gimnazjum ukończy w tym roku 779 uczniów, z kolei szkoły podstawowe 887 uczniów.

    Łącznie w powiecie pojawi się więc 1.666 absolwentów, z których 1.405 zadeklarowało chęć kontynuowania nauki w kościerskich szkołach.

    - Z nieukrywaną satysfakcją chciałabym poinformować, że jesteśmy wzorowo przygotowani do przyjęcia całej młodzieży, która będzie chciała uczyć się w naszych szkołach ponadgimnazjalnych. Unikniemy zmianowości. Pracowaliśmy nad tym bardzo długo, bo praktycznie od półtorej roku. Robiliśmy wszystko, aby komfort w naszych szkołach był na wysokim poziomie, aby młodzież, a szczególnie ta, która przyjeżdża z terenów wiejskich nie musiała wracać w późnych godzinach wieczornych. Jest to bardzo ważne, w szczególności dla rodziców, którym na sercu leży to, aby ich dzieci miały komfort nauki. I to nam się udało - podkreślała starosta kościerski Alicja Żurawska.

    - Mamy też przygotowane kierunki nauczania zarówno dla absolwentów klas gimnazjalnych, jak i szkół podstawowych., od 24 oddziałów przygotowanych dla uczniów szkół gimnazjalnych aż do 27 oddziałów dla uczniów kończących szkoły podstawowe. To powoduje, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce. Nie będzie, kolokwialnie mówiąc, wyścigów szczurów. Uczniowie nie będą musiały bić się o każde miejsce. Oczywiście, nie wszyscy, dostaną się do I Liceum Ogólnokształcącego, czy wymarzonego technikum. Wszystko zależy od wyników nauczania. Niemniej będziemy przygotowani na ponad 1600 miejsc na terenie powiatu kościerskiego, w naszych szkołach. Nasi nauczyciele również przygotowani są na to, aby podjąć do wyzwanie - kontynuowała.

    Jak dodawała, zaistnieje za to potrzeba zatrudnienia nauczycieli kształcących w kierunkach zawodowych.
    Szczegóły odnośnie przygotowania bazy lokalowej, jak i rozwiązań wprowadzonych w szkołach, by uniknąć dwuzmianowości przedstawił wicestarosta kościerski Piotr Laska.
    - Wraz z dyrektorami poszerzamy bazę lokalową, adaptując pomieszczenia na sale dydaktyczne. Pewne ruchy, które można wykonać w budynkach szkół pozwolą na to, że nie będzie dwuzmianowości. Otworzymy wystarczającą liczbę oddziałów, aby nie zwiększać liczby uczniów w klasach, co uznajemy za bardzo duży plus. Dla nas poziom dydaktyczny jest bardzo ważny, dlatego nie zwiększamy ilości uczniów w klasach. Może zmniejszyłoby to koszty, ale nie o to chodzi, aby tylko patrzeć na pieniądze. - wyjaśniał wicestarosta Piotr Laska.
    - Jesteśmy więc przygotowano pod względem lokalowym, jak i kadrowym. Będziemy proponować, aby uczniowie klas pierwszych mieli zajęcia na basenie w Kościerzynie. To też jest element rozprężenia natłoku ilości klas (...). Pracujemy też nad kwestią dowozów. Jestem po rozmowie z jednym z przewoźników. Będziemy robić wszystko, żeby ich interesy zgrać z naszym interesem. Przewoźnicy mają na celu zarabianie pieniędzy, a w naszym interesie jest to, aby młodzież w najlepszych godzinach dojechała na zajęcia i wróciła do domu. Będziemy się starać, aby było to z jak najlepszą korzyścią dla uczniów - mówi.

    W roku szkolnym 2019/2020 dla absolwentów klas gimnazjalnych przygotowano 784 miejsc, w tym 224 miejsca w liceum ogólnokształcącym, 352 miejsca w technikum, 192 miejsca w branżowej szkole I stopnia oraz 16 miejsce w branżowej szkole I stopnia specjalnej. Z kolei dla absolwentów szkół podstawowych przygotowano łącznie 880 miejsc, w tym 224 w liceum ogólnokształcącym, 416 w technikum, 224 w branżowej szkole I stopnia i 16 w branżowej szkole I stopnia specjalnej.

      

     

  • DBAMY O NASZĄ MOWĘ

  • "XII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie"

                                                                        

    Uczniowie ze szkół w Gdańsku, Chojnicach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pelplinie, Rumi, Starogardzie Gdańskim i Tczewie rozwiązywało w czwartek 31 stycznia test w ramach pierwszego etapu XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne Wakacje”. Do drugiej tury konkursu zakwalifikowało się dwoje naszych uczniów:

    HETMAŃSKI DAWID I PATRYCJA NARLOCH

    GRATULUJEMY!!!

    Następny etap odbędzie się 28 lutego. Uczniowie będą mieli do rozwiązania test z pytaniami wielokrotnego wyboru oraz pytaniami otwartymi. Najlepsi spotkają się w finale, 11 kwietnia w Muzeum Zamkowym w Malborku – Ośrodku Konferencyjnym KARWAN.

    Zadaniem finalistów będzie zdiagnozowanie najważniejszych problemów dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letnich wakacji w swoim miejscu zamieszkania oraz zaproponowanie ich rozwiązań. Komisja konkursowa oceni między innymi wartość merytoryczną każdej pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.

     

  • SPORT TO ZDROWE

  • DO ZAKOCHANIA JEDEN KROK

  • PODEJMUJEMY WYZWANIA

    31 stycznia uczniowie klas pierwszych wzięli udział w XII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie "Bezpieczne wakacje". Test obejmował między innymi pytania z dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się  na drodze,  spędzania czasu nad wodą oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.
     
  • WYCIECZKI, KTÓRE UCZĄ

    W środę 30 stycznia 2019 r. uczniowie klasy III bw udali się na żywą lekcję historii, biologii i chemii do Starego Browaru w Kościerzynie. Poznali rys historii naszego miasta, w tym historię Browaru Kościerskiego. Dowiedzieli się jak wygląda praca piwowara, który odpowiedzialny jest za jakość i wyjątkowy smak piwa oraz technologiczny proces produkcji piwa od  warzenia przez fermentację do filtracji.

     

     

      

  • CIEKAWE LEKCJE WF

    Poniedziałkową lekcję wychowania fizycznego grupa dziewcząt z klasy I f/s spędziła na lodowisku Miejskim w Kościerzynie ćwicząc i doskonaląc jazdę na łyżwach. Niektórzy radzą sobie z tą trudną sztuką doskonale i próbują coraz trudniejszych elementów jazdy. Mimo zimna, pierwszych trudności, zmęczenia nóg wszystkim polecamy tę formę aktywności. Było super  yessmiley

     

     

      

           

  • ...

    Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie

    zaprasza do składania ofert na najem pomieszczeń magazynowych w budynku warsztatów PZS Nr 3,

    ul. Kartuska 48, 83-400 Kościerzyna.

    Pomieszczenia można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 603864689

  • ...

    Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie zaprasza do składania ofert na najem pomieszczenia na sklepik szkolny

    Szczegółowe informacje na stronie BIP

    kliknij TUTAJ

  • Rzuć Palenie – Wybierz zdrowie

    W miniony czwartek 17 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas pierwszych z Panem Rafałem Mikołajczykiem, kierownikiem działu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie. Celem spotkania była głównie profilaktyka związana z paleniem papierosów, e-papierosów, wyrobów tytoniowych i innych. Uzależnienie od nikotyny jest trudne do pokonania. Jest to reakcja neurobiologiczna, oficjalnie zaliczana do chorób. Podczas zajęć młodzież miała możliwość dowiedzieć się  jak zerwać z nałogiem, jak wyzwolić motywację i wolę by zostać abstynentem, jak pracować nad samokontrolą oraz o metodach i lekach skutecznych podczas wychodzenia z nałogu, a także gdzie uzyskać potrzebną pomoc lekarską i psychologiczną.

  • 27 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

    13 stycznia 2019 r. nasze wolontariuszki Daria Podjacka, Oliwia Jakimowicz z klasy II m/s, Katarzyna Juńska z klasy III f/s, Magdalena Fornalczyk III m/s wraz z osobami towarzyszącymi: Damianem Czechem, Filipem Zaborowskim kwestowali na ulicach miasta Kościerzyna. Celem tej zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju smiley

  • Wycieczka zawodoznawcza

    9 stycznia klasa III bw wybrała się do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. W Stacji Pogotowia Ratunkowego dowiedzieli się jak wygląda  praca ratowników medycznych. Zapoznali się z wyposażeniem karetek pogotowia ratunkowego, które obsługiwane są przez specjalne wyszkolone zespoły ratownicze i stanowią część systemu udzielania pomocy w nagłych przypadkach. Młodzież odwiedziła również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Kościerzynie, w którym osoby pełnoletnie mogą oddawać krew.

  • KONKURS RECYTATORSKI

  • Plan Lekcji

    Plan Lekcji

    Nowy plan ważny od 2 stycznia 2019 r.

    Dostępny w zakładce Plan Lekcji

  • Finał zbiórki charytatywnej „Bajki i kolorowanki dla Jasia i Hanki”

    W czwartek 20 grudnia 2018 r.wolontariuszki z PZS Nr 3 - Daria Itrich i Weronika Bela z klasy III f/s wraz z opiekunem udały się do Zespołu Szkolno  - Przedszkolnego w Nowym Klinczu  w celu przekazania przedszkolakom książeczek, kolorowanek, gier dydaktycznych zebranych w czasie świątecznej akcji  dla najmłodszych. Dzieci bardzo ucieszyły się z otrzymanych prezentów, co widoczne było na uśmiechniętych buźkach.  W podziękowaniu przedszkolaki  zaprezentowały wierszyki i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej.

     

     

      

  • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ... A W SZKOLE WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

      

      

      

  • Akcja biblioteczna „bookcrossing”

    Bookcrossing dosłownie oznacza „podróżującą”,  bądź „krążącą” książkę. W praktyce oznacza to możliwość  darmowego rozpowszechniania książek poprzez pozostawienie ich w miejscach publicznych – najczęściej w specjalnie stworzonych do tego celu regałach. Dowolny znalazca może zabrać książkę, przeczytać ją, a następnie oddać z powrotem. Natomiast głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa. Inicjatorem  w 2001 roku tej niekonwencjonalnej formy dzielenia się książkami był Amerykanin – programista Ron Hornbaker, który założył stronę internetową zrzeszajaca bookcrosserów. W  Polsce idea ta rozpoczęła funkcjonowanie w roku 2003. 

    Uczniowie naszej szkoły na lekcjach bibliotecznych mieli możliwość dokładnego zapoznania się z ideą bookcrossingu.  Biblioteka ogłasza także akcję „uwalniania książek” jeśli macie ciekawe książki, a chcielibyście podzielić się nimi  - przynieście je do biblioteki szkolnej w celu oznaczenia. Następnie książki te będą udostępnione na półce bookcrosingowej znajdującej się w holu głównym szkoły. Zapraszam  wszystkich chętnych do udziału w akcji!

strona: