...

  • Tradycje i zwyczaje świąteczne na Kaszubach w okresie Świąt Bożego Narodzenia

    Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż ⭐️👼🎄.
    Aby przybliżyć świąteczną atmosferę w bibliotece szkolnej młodzież z poszczególnych klas miała możliwość uczestniczyć w montażu słowno-muzycznym na temat zwyczajów i obrzędów kaszubskich w tym szczególnym czasie🎄angel🎄angel🎄.
    Pomieszczenie biblioteki było pięknie udekorowane m.in. ozdobami wykonanymi przez uczniów, takimi jakie kiedyś robiono w adwencie na Kaszubach: kolorowe łańcuchy z papieru , mikołaje🎅, koszyczki 🧺 i bombki z wycinanek ⭐️🏵, aniołki z krepy 👼, orzechy 🥜.
    Kontynuując zwyczaje i tradycje swojej „Małej ojczyzny” stawiamy sobie niezniszczalny pomnik.
    W przedstawieniu udział wzięły: Paulina Nowicka i Justyna Jakubek z kl. II m/sp, Amelia Gembel, Agnieszka Freda i Wiktoria Urban z kl. I f/s oraz Andżelika Brotz z kl. I aw.

  • WIELKIE SERCE DLA SERCA

    Uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji (a także rodzice naszych uczniów i nasze rodziny) kolejny raz zaangażowali się w akcję charytatywną. Tym razem przystąpiliśmy do wyjatkowego projektu Spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty. Projekt polegał na szyciu poduszek w kształcie serca 💙💚💛💜🖤 dla pacjentek po mastektomii, poduszek, które wygodnie mieszczą się pod pachą, przynoszą ulgę, łagodzą ból oraz pomagają zmniejszyć napięcie barku pacjentkom po amputacji piersi.
    W sumie uszyliśmy 35 poduszek!
    😍. To dobry wynik i z całą pewnością możemy być z siebie dumni. W poniedziałek 10 grudnia przekazaliśmy poduszki do Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie skąd trafią do potrzebujących kobiet.

    W imieniu obdarowanych kobiet,. organizatorów akcji w szkole oraz swoim DZIĘKUJĘ!heartheartheart

  • Stypendia sportowe Funduszu – nowa edycja

    Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią sklepów Biedronka po raz czwarty uruchomił program stypendialny dla zdolnych sportowców. Na wnioski czekamy do 14 grudnia!

    Stypendystami Funduszu byli m.in. Maria Andrejczyk, która zajęła czwarte miejsce w konkursie rzutu oszczepem na olimpiadzie w Rio de Janerio i Bartosz Tyszkowski – zdobywca srebrnego medalu w pchnięciu kulą podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janerio. Poznaj również innych stypendystów Funduszu.

    Kto może dostać stypendium z Funduszu Stypendialnego Natalii Partyki?

    Sportowcy w wieku od 17 do 22 lat, którzy:

    • osiągają wysokie wyniki w sporcie na poziomie klasy sportowej odpowiedniej do ich kategorii wiekowej, w dyscyplinach indywidualnych lub grach zespołowych, w dyscyplinach olimpijskich lub paraolimpijskich.
    • z różnych przyczyn mają problemy z rozwojem kariery, ale jednocześnie mają sprecyzowane cele sportowe.

    Stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie będą wypłacane przez 10 miesięcy. Kandydaci, prócz wypełnionego formularza zgłoszeniowego, muszą przesłać także 90-sekundową prezentację wideo. Wnioski stypendialne należy składać do 14 grudnia 2018 r. do godz. 12:00.

    Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów znajdują się na www.fundusznataliipartyki.pl./konkurs-stypendialny.

    Gorąco zachęcamy do aplikowania!

  • Współpraca z Goethe Institut Warszawa

    Na lekcjach języka niemieckiego wykorzystano wystawę plakatów pt. "Deutsch im Beruf" - "NIEMIECKI W ZAWODZIE". Seria plakatów wraz z dodatkowymi, atrakcyjnymi materiałami dydaktycznymi dała możliwość uczniom klas zawodowych sprofilowanych, uczących się języka niemieckiego zawodowego pogłębienie słownictwa z zakresu swojego zawodu.

  • Wycieczka zawodoznawcza

    5 grudnia klasa III bw wybrała się na wycieczkę do salonu fryzjersko-kosmetycznego MATRIX w Kościerzynie. Uczniowie zapoznali się teoretycznie i praktycznie z pełnym wachlarzem usług kosmetycznych i fryzjerskich pod okiem profesjonalnej i wykwalifikowanej obsługi.

  • Bliżej siebie - dalej od nałogów niosących zagrożenia

    4 grudnia młodzież klasy I aw, II aw miała okazję obejrzeć spektakle profilaktyczne podczas Przeglądu  Małych Form Teatralnych. Refleksja po występach kilku grup młodzieżowych była następująca: Rodzina jest dla człowieka jedną z najważniejszych wartości. Przynależność do niej powinna dawać poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Rodzice troszcząc się o dzieci zapewniają im prawidłowe warunki do ich rozwoju, przygotowując do samodzielnego ”dorosłego” życia. Bardzo ważnym elementem tego wychowania jest przekazanie wartości, norm moralnych oraz prawidłowych wzorców zachowań, nauczenie podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie, jak też umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia, ale też różnorodne problemy.

  • Ważna Kompetencja - komunikacja w języku obcym

  • Wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

    Wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

    Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie klas: I f/s i II f/s udali się do Będomina, gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. W Będominie, w 1747 r. urodził się Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego. W swoim życiu Józef Wybicki pełnił wiele różnych funkcji: był prawnikiem, pedagogiem, geografem, posłem, senatorem oraz pisarzem. Król Stanisław August Poniatowski zapraszał go na obiady czwartkowe. Słowa Pieśni Legionów Polskich Józef Wybicki ułożył w 1797 r., kiedy wyjechał do Włoch. Za swoje zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Legii Honorowej i Orderem Orła Białego. Zmarł 10 marca 1822 r.

    To była bardzo ciekawa, patriotyczna lekcja historii.

  • Wycieczka do Tartaku w Kościerzynie

    Wycieczka do Tartaku w Kościerzynie

    Uczniowie klasy I st., w dniu 28 listopada br. wybrali się na wycieczkę przedmiotową do Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowego "Kaszub", czyli Tartaku w Kościerzynie. O tartaku oraz o jego produkcji opowiadał Pan Tomasz Marczyk absolwent naszej szkoły w zawodzie technik technologii drewna. Pan Tomasz zapoznał uczniów kształcących się w zawodzie stolarz z poszczególnymi oddziałami produkcyjnymi zakładu: składem surowca drzewnego, halą przetarcia, składem materiałów tartych, suszarnią oraz stolarnią. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudził trak pionowy, który służy do przetarcia kłód na materiały tarte np. deski. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z możliwości poznania przedsiębiorstwa, którego podstawowym celem jest produkcja tarcicy.  

      

  • Tym razem konkurs plastyczny i kolejny SUKCES

     

    Serdeczne gratulacje składamy Justynie Jakubek z klasy II M/S, która zdobyła GŁÓWNĄ NAGRODĘ 😍 w kategorii - szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, w konkursie plastycznym "Kaszubska Kartka z życzeniami". Konkurs został zorganizowany przez Kościerski Dom Kultury i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką - Filia w Kościerzynie.

    BRAWO JUSTYNAsmiley

     

  • ANDRZEJKOWA MOC MAGII

     

    Samorząd Uczniowski PZS Nr 3 znowu w akcji!

    Tym razem wraz z opiekunami - Paniami: J. Chrapkowską, B. Jaszewską i M. Wojak zorganizowano w szkole wróżby andrzejkowe. Świetlica zamieniła się w salę wróżb. Było tradycyjne lanie wosku i przewidywanie przyszłości na wiele różnych sposobów. Humory dopisywały. Wszyscy świetnie się bawili.

     

     

           

          

  • Życie jest bezcennym darem

    „Jeżeli wcześnie wykryjemy raka piersi to nie tylko możemy uratować życie ale i pierś” - prof. Janusz Jaśkiewicz, Konsultant Wojewódzki ds. Chirurgii Onkologicznej
     

    27 listopada nasze uczennice brały  udział w szkoleniu pn.: „Profilaktyka raka piersi” z pokazem i nauką samobadania. Szkolenie propadziły: Pani Gabriela Tusk - pracownikiem ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kościerzynie, Pani Anna Kosowska -pielęgniarka oddz. chirurgii onkologicznej, oraz Pani Mirosława Rymon- Lipińska - koordynator ds. Szybkiej Terapii Onkologicznej ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

    Młode kobiety - nasze uczennice - uzyskały fachową wiedzę na temat czynników ryzyka zachorowania  oraz możliwych objawach raka piersi.  Co roku około 12000 kobiet słyszy z ust lekarza diagnozę: Rak piersi. Co roku prawie 5000 kobiet umiera z powodu tego nowotworu, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny.

       

  • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

    Rozstrzygnięto konkursy zorganizowane z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:  

     

    W konkursie na hasło zachęcające do czytania:

    I miejsce zdobył Przemysław Koziczkowski z kl. II bw za hasła: Czytam, ponieważ to uzależnia. Na czytanie mam moc, czy to dzień, czy to noc.

    II miejsce zajął Błażej Szymikowski z kl. I aw za hasło: Na czytanie mam chęć, zostało mi kartek pięć, co moja wyobraźnia stworzy, żadna osoba nie odtworzy.

    III miejsce  otrzymała  Paulina Klasa z kl.II f/s  za hasło:  Ucz się ucz, bo nauka, to potęgi klucz, a czytanie, to wiedzy i zdolności ortograficznych zdobywanie, wysokich horyzontów poszerzanie i wyobraźni kształtowanie.

    Wyróżnienie przypadło Marcie Kaliniak z kl. II f/s za hasło: Kiedy książek czytasz wiele, wtem rozwijasz swoje cele.

    Pozostałe hasła uczestników konkursu:

    - Im więcej czytasz, tym lepiej pamiętasz i się uczysz. (Natalia Tusk kl.II aw)

    - Czytaj książki, to zabawa i super sprawa – nauczysz się wielu wspaniałych rzeczy i czas lepiej zleci. (Sandra Grąz kl.II aw)

    - Czytanie książek ćwiczy naszą pamięć i wyobraźnię. Czytanie poprawia naszą kreatywność. (Krystian Dziemiński kl. III m/sp)

    - Czytanie, to dobra rzecz dla małych i dużych. (Antoni Pepliński kl. II bw)

    - Każde pokolenie czyta książki. (Urszula Butowska kl.II aw)

    - Książki są jak sen. Czytaj je w nocy i w dzień. (Natalia Kotlarz kl.II aw)

     

    Natomiast w konkursie na piękne czytanie bezkonkurencyjne I miejsce zdobyła Amelia Gembel z kl. I f/s.

  • UWAGA KONKURS!

    UWAGA KONKURS!

    Zapraszamy do udziału w indywidualnym konkursie

    „ABC UBEZPIECZEŃ”,

    który odbędzie się 14 grudnia (piątek) 2018 r. o godzinie 12.30 w świetlicy szkolnej

    Tematyka konkursu dotyczy szeroko rozumianych ubezpieczeń.       

    Forma konkursu: test. 

    Czas trwania: około godziny.
    Zapisy osób chętnych do udziału w konkursie prowadzą: Martyna Lisakowska oraz Daria Tusk z klasy II f/s lub prosimy przesłać e-mailem: g.urowski.pzsnr3@gmail.com

    Dla zwycięzców (I, II, III miejsce) przewidziane są nagrody.

  • Targi Edukacji i Pracy

    W środę 21 listopada klasa III AW wraz z wychowawcą Panią Joanną Chrapkowską udała się na Targi Edukacji i Pracy organizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Kościerzynie.

    Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertami pracy na kościerskim rynku pracy, szkoleń organizowanych przez różne instytucje oraz możliwościami dotyczącymi podjęcia dalszej nauki.

    Wśród wystawców były: Powiatowy Urząd Pracy, Ochotniczy Hufiec Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery, Powiatowa Komenda Policji, KCE Vademecum, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

     

     

      

  • CHARYTATYWNA ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI

                                                                                        

  • KSZTAŁTUJEMY PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

    We wtorek 20 listopada Pani Natalia Sobieraj z firmy AVON przeprowadziła dla naszych uczniów zajęcia z przedsiębiorczości  oraz warsztaty makijażu.

    Podczas pierwszego spotkania, dotyczącego przedsiębiorczości,  uczniowie klasy II F/S, II BW oraz II AW dowiedzieli się, jakie są podstawy zakładania własnej działalności i funkcjonowania firmy.

    Natomiast podczas warsztatów kosmetycznych Pani Natalia przekazała dziewczętom z klas I F, II F oraz III SP ogrom wiedzy związanej z zasadami prawidłowego wykonania makijażu i zaprezentowała szeroki wachlarz nowoczesnych kosmetyków.

    Tę wiedzę uczennice mogły wykorzystać i przećwiczyć podczas samodzielnego wykonania makijażu.

      

            

     

  • Finał Wojewódzki w unihokeju chłopców

    We wtorek 13 listopada w Wejherowie odbył się Finał Wojewódzki w unihokeju chłopców organizowany przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. Powiat kościerski reprezentował zespół z naszej szkoły.

    W pierwszym meczu grupowym uczniowie naszej szkoły ulegli zespołowi z Prabut 0:4. Kolejny mecz po wyrównanej grze zakończył się wynikiem 3:2 dla zespołu Wejherowa. Mecz o V miejsce przegraliśmy 2:1 z zespołem z Gdyni. Ostatecznie drużyna PZS Nr 3 zajęła VI miejsce w województwie pomorskim.

    Skład drużyny: Przemysław Bork II bw, Sebastian Cybula I bw, Krystian Dysarz I f/s, Seweryn Freda III bw, Krystian Komar II f/s, Dawid Konkol I bw, Błażej Kostka II bw, Bartłomiej Lubecki I bw, Maciej Michalak I f/s, Krzysztof Roszkowski I f/s, Piotr Węsierski I bw, Wojciech Zaborowski III aw.

                                 

  • Powodzenie w biznesie gwarantowane

    Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie, w ramach POMORSKIEGO DNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, zorganizował dla uczniów szkół powiatu kościerskiego konkurs BIZNES PLAN JUNIORA IV.
    Przedmiotem konkursu było opracowanie biznes planu na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w realiach obecnej sytuacji na rynku pracy.
    Pomysł naszej uczennicy okazał się niezmiernie innowacyjny i trafiony, ponieważ na kościerskim rynku pracy nie ma jeszcze firmy, o proponowanym profilu👰🤵💕. AGNIESZKA BUSZMAN zdobyła II MIEJSCE i propozycję fachowej pomocy przy realizacji swojego przedsięwzięcia.

     


     

  • DLA NIEPODLEGŁEJ...

    W piątek 9 listopada nasza szkoła  wzięła  udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Kiedy wybiła godzina 11.11 uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi odśpiewali Hymn Polski. Dla uczczenia Setnej Rocznicy  Odzyskania  Niepodległości odbył się w szkole quiz historyczny o tematyce patriotycznej, w którym brały udział wszystkie klasy. Młodzież oprócz świetnej zabawy miała możliwość wykazania się swoją wiedzą.

    Ostateczna klasyfikacja klas: I miejsce – II m/s, II miejsce – I f/s,  III miejsce ex aequo – I aw i II f/s, IV miejsce – IV TF, V miejsce – I m/s, VI miejsce – I bw

     

      

     

strona: