Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konwersatorium nt. „Powietrze atmosferyczne w Kościerzynie i naszym powiecie” z inicjatywy Burmistrza Miasta Kościerzyny, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościerzynie oraz Pomorskiej Fundacji Ekoenergetycznej. W programie spotkania poruszono kwestię smogu i jego wpływu na zdrowie, likwidacji dymu poprzez spalanie odgórne. Kolejnym punktem programu była debata na temat działań i planów czasowych odnośnie likwidacji smogu w naszym mieście. Zaprezentowano plan działań PZS Nr 3 zmierzający do zwiększenia świadomości uczniów na temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie. W spotkaniu brali udział uczniowie klas II m/s oraz III m/s wraz z opiekunami :p. Magdaleną Wojak, p. Jarosławą Lasicki, p. Lucyną Trzebiatowską.
10 kwietnia 2018 r. (wtorek) od godziny 10.00 w naszej szkole odbędzie się akcja badań i rejestracji potencjalnych dawców szpiku, pod hasłem "Podaruj cząstkę siebie". Akcja organizowana jest przez Kaszubską Fundację "Podaruj Dzieciom Nowe Życie" wspólnie z ogólnopolską Fundacją Przeciwko Leukemii. Wszystkich, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z Krzysztofem Płottke.
W dniu 05 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Miejskiej im. Konstantego Damrota w Kościerzynie odbył się Parafialny Konkurs Maryjny, w którym dzieci i młodzież recytowały wiersze związane z postacią Maryi.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczennice naszej szkoły zostały laureatkami,
I m. zdobyła Klaudia Stobińska z kl. III m/sp, czym zapewniła sobie udział w etapie diecezjalnym konkursu,
II m. otrzymała Izabela Mering także z kl. III m/sp
Dziewczynom gratulujemy sukcesu! BRAWO BRAWO BRAWO
Organizatorom konkursu dziękujemy za miłą i przyjazną atmosferę panującą podczas konkursu.
Opiekun: Bernadeta Jaszewska-Dorawa
27 marca 2018 r. w murach naszej szkoły gościł Honorowy Obywatel Kościerzyny, prof. zw. dr hab. Tadeusz Linkner – literaturoznawca, wykładowca historii literatury Młodej Polski na Uniwersytecie Gdańskim, autor wielu książek, w tym o tematyce kaszubskiej. Profesor popularyzuje kulturę i literaturę kaszubską w mediach lokalnych i ogólnopolskich.
Na spotkaniu w PZS Nr 3 p. Tadeusz Linkner w ciekawy sposób przedstawił swoje najnowsze dzieło pt. (Za)poznawanie Żeromskiego. Prelegent przybliżył także zebranym swoją wcześniejszą książkę pt. Słowiańskie bogi i demony. Publikacje Profesora znane są w Europie i czytane m.in. na uczelniach w Czechach, Niemczech, Szwecji i wykorzystywane w pracach naukowych.
Uczniowie klas IV TFŚ, I aw, II aw, III sp. oraz III f/st. biorący udział w spotkaniu z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji naszego gościa.
Na zakończenie prof. Tadeusz Linkner złożył pamiątkowy wpis w kronice szkolnej.
Nowy plan ważny od 4 kwietnia 2018 r.
Dostępny w zakładce Plan Lekcji
W piątek, 24 marca odbył się konkurs literacki ze znajomości lektur dla klasy maturalnej pn. „Czyj to utwór?”. W sprawdzianie wiedzy wzięli udział wszyscy uczniowie z kl. IV technikum.
Najwięcej punktów uzyskała Ewelina Mielewczyk, czym zapewniła sobie I miejsce.
II miejsce zdobyła Kornelia Pobłocka, natomiast III miejsce przypadło Karolinie Kropidłowskiej.
Naagrody wręczył gościnnie przebywający w naszej szkole prof. Tadeusz Linkner.
Lureatkom konkursu gratulujemy!
Organizatorzy konkursu: B. Jaszewska – Dorawa, Joanna Chrapkowska
26 marca 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie odbył się XIII Pomorski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV technikum, w składzie: Kryszewska Patrycja, Block Adriana, Wajer Daria, Sabisz Wiktoria.
Dziękujemy dziewczynom za starania i zaangażowanie!
14 marca br. w szkole świętowaliśmy Dzień Liczby Pi i Dzień Przedsiębiorczości. Matematyka nie jest ulubionym przez młodzież przedmiotem nauczania, dlatego w tym dniu uczyliśmy się królowej nauk w inny sposób – w formie zabawowej. Uczniowie z klasy IVT razem z wychowawczynią tej klasy przygotowali i przeprowadzili całą imprezę. Działo się dużo. Rywalizowano w ośmiu kategoriach, które tematycznie powiązane były z liczbą π. I tak, między innymi należało zważyć 3,14 kg i zmierzyć 3,14 m „na oko”, przebrać się za postacie z bajek i baśni lub filmów z symbolem π oraz brył geometrycznych, zapamiętać i zapisać jak największą ilość cyfr po przecinku z liczby pi. Ostatnią konkurencją było zaśpiewanie przez uczniów i wychowawców poszczególnych klas wylosowanych twierdzeń matematycznych. Rywalizacja była bardzo zacięta. Pomysłowość młodzieży nie znała granic. Po podsumowaniu punktacji okazało się, że I miejsce zajęła klasa II m/s, II miejsce klasa III m/s, natomiast III miejsce klasa III bw
Odbył się również konkurs „ABC PODATKÓW – PITY”. Trzyosobowe reprezentacje klas rywalizowały między sobą o miejsca na podium. I miejsce zajęli reprezentanci klasy II m/s w składzie: Kaja Krużycka, Martyna Konkol i Magdalena Fornalczyk. II miejsce zajęli uczniowie z klasy III a/w: Szymon Puckowski, Patryk Simon oraz Arkadiusz Szymichowski. III miejsce przypadło klasie III m/s reprezentowanej przez Kingę Grzywacz, Klaudię Stobińską i Izę Mering. Na koniec imprezy był bardzo słodki poczęstunek (ciasta, kawa, herbata, napoje) dla wszystkich.
Słowa podziękowania należą się również wychowawcom klas, którzy skutecznie motywowali uczniów do aktywnego uczestnictwa. To była wspaniała zabawa i nauka. Kolejna taka impreza już za rok.
Kolejny raz w naszej szkole dbyły się zajęcia profilaktyczne. Tym razem zajęcia pn: Dopalacze /narkotyki poprowadziła Pani Małgorzata Pellowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie- punkt konsultacyjno-informacyjny. W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się w mediach, w najbliższym otoczeniu, o substancjach, które posiadają psychoaktywne właściwości zbliżone do działania narkotyków. Wiedza na temat ryzyka związanego z używaniem „dopalaczy” jest ograniczona, a przyjmowanie tych substancji wiąże się z ryzykiem zdrowotnym, w tym także z uzależnieniem. Z tego powodu ważne stają się reakcje społeczne i kampanie poszerzające wiedzę i świadomość społeczną czym są „dopalacze” i jakie niosą ze sobą zagrożenia. Udział klas: I aw, I bw, I f/s, w spotkaniu jest zapowiedzią kolejnych zajęć warsztatowych z młodzieżą.
W dniach 19-21 marca 2018 r. odbywają się rekolekcje wielkopostne dla uczniów wyzwania rzymsko – katolickiego.
Rekolekcje organizowane są dla wszystkich uczniów uczęszczających na lekcje religii niezależnie od tego, czy uczestniczyli (czy będą uczestniczyć) w rekolekcjach w swoich parafiach.
W poniedziałek i wtorek (19 i 20 marca) uczniowie przychodzą do szkoły na godzinę 8.00 i mają spotkania z wychowawcami. Wychowawcy sprawdzają obecność i odnotowują ją w dziennikach lekcyjnych. O godzinie 8.30 młodzież uczestniczy w rekolekcjach prowadzonych przez księdza i katechetów w szkole (świetlica). O godz. 10.10 pod opieką wychowawców udają się do Kościoła. Po rekolekcjach w Kościele uczniowie nie wracają do szkoły - udają się do domów lub na zajęcia praktyczne.
W środę (21 marca) uczniowie uczestniczą TYLKO w rekolekcjach w Kościele. O godz. 10.30 jest msza święta. Przed mszą będzie możliwość udziału w spowiedzi.
Dla uczniów, którzy w uzgodnieniu z rodzicami, nie zamierzają uczestniczyć w rekolekcjach, będą zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Informację o potrzebie zorganizowania takich zajęć zgłaszają wychowawcy do piątku 16 marca do godz. 13.30.
Nieobecność uczniów (na rekolekcjach lub na zajęciach opiekuńczych) będzie traktowana jako nieobecność nieusprawiedliwiona.
W czasie pobytu uczniów w Kościele nauczyciele biorą udział w spotkaniach zespołów przedmiotowych lub wykonują zadania administracyjne.
Dnia 5 marca 2018 r. w Hali Sokolnia odbyły się rozgrywki koszykówki dziewcząt i chłopców Szkół ponadgimnazjalnych powiatu kościerskiego w ramach Licealiady 2017/2018.
Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Chajewska Kinga, Chajewska Oktawia, Ebertowska Joanna, Lisakowska Martyna, Literska Weronika, Narloch Weronika, Plat Monika, Prądzińska Renata, Troka Dominika, Wichert Katarzyna.
Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce. Brawo!!!
W naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej . Merytorycznym organizatorem i patronem Olimpiady Wiedzy Ekologicznej była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy wsparciu Ministra Środowiska oraz jednostek Ligii Ochrony Przyrody.
Uczniowie, którzy wzięli udział w tej Olimpiadzie to: Patrycja Kleinszmidt, Weronika Narloch z kl. IIITF, Szymon Zela, Filip Cichosz, Aleksander Kobierzyński, Radosław Holender z klasy I aw. Tematyka Olimpiady obejmowała i poszerzała wiedzę z zakresu podstaw programowych biologii oraz wiadomości związanych z ekologią, a także z ochroną i kształtowaniem środowiska zawartych w podstawie programowej innych przedmiotów szkół ponadgimnazjalnych, zwłaszcza geografii, chemii i fizyki. W Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej I miejsce w szkole zdobyła uczennica Patrycja Kleinszmidt z klasy IIITF.
Serdecznie Gratulujemy!
Olimpiadę przeprowadziły: p. Lucyna Trzebiatowska, p. Magdalena Wojak
Nowy plan ważny od 5 marca 2018 r.
Dostępny w zakładce Plan Lekcji
Dnia 22 lutego odbył się wyjazd edukacyjny dla uczniów klas technikalnych w ramach projektu Kompetencje na +. Pierwszego dnia młodzież odwiedziła interaktywne wystawy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie wśród około 400 eksponatów oraz stanowisk doświadczalnych mogła samodzielne poszerzyć wiedzę oraz zrozumieć wiele zjawisk zachodzących w przyrodzie i świecie. Następnie uczniowie udali się na seans filmowy w 3D pt. "Jesteśmy kosmitami", w którym to przemierzali Układ Słoneczny i wyruszyli w podróż w poszukiwaniu życia. Drugiego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. Grafy bez granic oraz w pokazie wirtualnej rzeczywistości w laboratorium komputerowym na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Mimo napiętego harmonogramu młodzieży wystarczyło sił na odwiedzenie ciekawych miejsc w stolicy takich jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki oraz wiele innych. 23 lutego w późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Kościerzyny.
Pozdrawiam
"Walentynki" to wyjątkowy dzień. Uczennice naszej szkoły, uczące się w zawodzie technik usług fryzjerskich, w tym właśnie dniu, przeprowadziły warsztaty fryzjerskie w Przedszkolu Językowym BLUEBELL w Kościerzynie.
Dziewczyny były ogromnie zadowolone ze współpracy z tak mądrymi i grzecznymi dziećmi. 😊
👧
👦 żadnego dziecka nie opuściliły bez pięknej fryzury. Same zostały obdarowane serduszkami. Wszyscy byli szczęśliwi.
😁
💕
Pomysłodawcą warsztatów była Pani Anna Dudek - nauczyciel zawodu.
Dziewczyny jesteście niesamowite!!!!
Drobne zmiany w planie ważne od 13 lutego ......
SPRAWDŹ
Uczniom i absolwentom szkoły, którzy w sesji egzaminacyjnej czerwiec –lipiec chcą podejść do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (organizowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku - OKE), przypominamy o konieczności złożenia deklaracji do 18 lutego 2018 r.
Deklaracje należy złożyć w sekretariacie szkoły.
Deklaracje do pobrania TUTAJ
Egzaminy organizowane przez OKE zdają uczniowie kształcący się w zawodach:
1. Sprzedawca - kwalifikacja A.18 - Prowadzenie sprzedaży (dotyczy wszystkich uczniów)
2. Technik Usług Fryzjerskich - kwalifikacja A.19 - Wykonywanie zabiegów fryzjerskicj - klasa III TUF
3. Stolarz - kwalifikacja A.13 - Wytwarzanie wyrobów stolarskich (dotyczy uczniów, którzy praktyki zawodowe realizują na warsztatach szkolnych)
4.Kucharz - kwalifikacja T.06 - Sporzadzanie potraw i napojów (dotyczy uczniów, którzy mają zajęcia praktyczne w Kościerzance, Leśnym Dworku i Biurze Dobrej Energii)
5. Ślusarz - kwalifikacja M.20 - Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (dotyczy uczniów, którzy mają zajęcia praktyczne w zakładzie Tad-Med)
W dniu 16.01.2018 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny, w którym wzięło udział 15 uczniów ze szkoły zawodowej i technikum.W zmaganiach ortograficznych zwycięzcami zostali:
I m - Natalia Skierka z kl. I aw
II m – Kacper Leszczyński z kl. I aw
III m - Izabela Mering z kl. III m/sp
Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Kleinszmidt z kl. III tf i Klaudia Stobińska z kl. III m/sp
Gratulujemy!