23 stycznia w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie odbyły się kolejne zawody szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kościerskiego w ramach Licealiady 2017/2018. Tym razem był to drużynowy turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Nasz szkoła wystawiła reprezentację chłopców w składzie: Hrynkiewicz Paweł i Pawłowski Robert, którzy w ogólnej klasyfikacji zajęli III miejsce.
W dniu 14 stycznia 2018r. w Kościerskim Domu Kultury miał miejsce 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sztabie WOŚP nasi dzielni wolontariusze: uczennice klasy II f/s Weronika Bela, Daria Weier oraz absolwent naszej szkoły Wojciech Wolff przygotowywali i wydawali gorący posiłek dla wszystkich wolontariuszy, którzy w tym dniu kwestowali na ulicach miasta Kościerzyna.
Serdecznie dziękujemy za ich wsparcie, pomoc i gorące uśmiechy, które wszystkich rozgrzewały w ten dzień.
20 stycznia 2018 roku uczniowie klas technikalnych bawili się na balu studniówkowym w pensjonacie „Marianka” w Gołubiu. Tradycyjnie bal studniówkowy rozpoczął się polonezem. Były życzenia, podziękowania, wspólne fotografie. Były również wspomnienia - uczniowie poszczególnych klas przygotowali prezentacje zdjęć z ich pobytu w szkole oraz zdjęcia z dzieciństwa. Wszyscy bawili się znakomicie. Zabawa trwała do samego rana. Bal ten na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
17 stycznia 2018 r. uczniowie klasy If/s kształcący się w zawodzie stolarz odbyli wycieczkę do Zakładu nr 2 w Kościerzynie. Zakład ten jest tartakiem o wieloletniej tradycji w dziedzinie produkcji wyrobów przemysłu drzewnego. Głównym celem działalności tartaku jest przetarcie (rozpiłowywanie) drewna okrągłego na materiały tarte np. na deski, suszenie tarcicy oraz produkcja wyrobów z drewna. Poza tym tartak ma możliwość zabezpieczania drewna środkami ochronnymi.
Wyroby są certyfikowane zgodnie z zasadami FSC (certyfikat FSC SGS-COC-1339B). Uczniowie zapoznali się z technologią produkcji na wszystkich działach zakładu.
expresskaszubski.pl napisał: Karnawał w Wenecji był tematem tegorocznego Konkursu Fryzjerskiego o Złotą Szpilkę, który odbył się w ZST w Kartuzach. Królowały wymyślne upięcia, nie zabrakło tradycyjnych masek i własnoręcznie uszytych kostiumów. Jury uznało, że najlepszą stylizację stworzyła Agnieszka Buszman z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie.
Natomiast koscierski.info:- Postanowiłam, że przedstawię postać błazna. W Polsce nazywany jest też wesołkiem. Charakterystycznym dla tej postaci są trzy rogi zakończone dzwoneczkami, oznaczają one ośle uszy i ogon. Nieodłączne elementy to berło i kolorowy strój. Rogi, ozdoby berła i buty wykonałam samodzielnie - opowiadała Weronika Narloch z Kościerzyny.
Prace oceniało jury w składzie Anna Sobieraj, Barnaba Kalista i Grzegorz Cirotzki.
- Bierzemy pod uwagę takie elementy, jak jakość wykonania fryzury, stopień trudności - niektóre są bardziej pracochłonne i wymagają więcej dokładności, a także czystość stanowiska pracy. Bardzo ważna przy ocenie jest też zgodność z tematem, chodzi o to, by były to rzeczywiście fryzury inspirowane karnawałem. Poziom w tym roku jest bardzo wysoki, choć pojawiły się też fryzury, które nie do końca nadają się na fryzury konkursowe, można je wykorzystać do salonu np. jako fryzurę weselną, a niekoniecznie na konkurs. Niemniej poziom jest naprawdę świetny, kreacje są bardzo przemyślane i dopracowane. Można się poczuć jak na karnawale we Włoszech - mówił Grzegorz Cirocki, członek jury.
Chcielibyśmy zaznaczyć ogromne starania, zaangażowanie, pomysłowość oraz kreatywność naszych reprezentantek:
-Weroniki Narloch z klasy III TUF z modelką Michaliną Rolbiecką,
- Agnieszki Biernat z klasy IV TUF z modelką Moniką Jażdżewską oraz
- Agnieszki Buszman z klasy III TUF z modelką Katarzyną Richert.
Wszystkim ogromnie gratulujemy, a modelkom dziękujemy za poświęcenie i pomoc podczas konkursu.
Należy zaznaczyć iż stroje i dodatki nasze uczennice w dużym stopniu wykonały samodzielnie przy pomocy KREATYWNYCH RODZICÓW.
DZIĘKUJEMY!!!
W poniedziałek 15 stycznia w hali Sokolnia odbyły się kolejne zawody sportowe w ramach Licealiady 2017/2018. Tym razem była to halowa piłka nożna dziewcząt, organizatorem zawodów był Powiatowy Zespół Szkół Nr 3.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kaliniak Marta, Kleinschmidt Karolina, Lisakowska Martyna, Meyna Wiktoria, Petke Paulina, Prądzińska Renata, Prądzyńska Karolina, Skierka Natalia, Stark Martyna, Węsierska Teresa, Wichert Katarzyna zajęła III miejsce.
Dziewczętom gratulujemy!
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie od przyszłego roku szkolnego będą mogli zbierać doświadczenia, współpracując z trzema wiodącymi firmami Powiatu Kościerskiego.
12 stycznia podpisano trójstronne umowy partnerskie pomiędzy Powiatowym Zespołem Szkół Nr 3 w Kościerzynie, Starostwem Powiatowym a pracodawcami: Zakładem Robót Ogólnobudowlanych Stanisław Repiński, Piekarnia Cukiernia B&J Jarzębińscy oraz Ronkowski Fabryka Okien i Drzwi S.A.
Celem współpracy jest dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy. Na mocy powyższej umowy od roku szkolnego 2018/19 utworzone zostaną klasy patronackie. Młodzież będzie mogła podjąć naukę w Branżowej Szkole I stopnia Nr 3 wchodzącej w skład Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie w specjalnościach (zawodach): stolarz, piekarz, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych oraz w zawodach budowlanych i realizować praktyczną naukę zawodu w trzech dużych, wiodących firmach Powiatu Kościerskiego. Dzięki podjętej współpracy młodzież zyska dodatkowe doświadczenie zawodowe. Opiekunowie praktyk zapewniają nadzór metodyczno-dydaktyczny poprzez dodatkowe inicjatywy edukacyjne, np. organizowanie konkursów, szkoleń specjalistycznych czy wizyt studyjnych. Co ciekawe, przedsiębiorstwa zamierzają wprowadzić specjalny system wynagradzania uczących się osób. Będzie on uzależniony od wyników w nauce oraz frekwencji (stypendia za średnią co najmniej 4,0 i wysoką frekwencję).
Ponadto nauka w takiej klasie zapewni: • Kształcenie na potrzeby konkretnego zakładu, czyli zdobycie „zawodu szytego na miarę”; • Współpracę ze specjalistami; • Możliwość dalszego rozwoju; • Zatrudnienie po ukończeniu szkoły.
Podczas akcji "Góra Grosza" zebraliśmy 260 zł i 32 gr!!! To doskonały wynik!
Serdecznie dziękujemy uczniom i pracownikom naszej szkoły za poparcie akcji. Po raz kolejny pokazaliście, że możemy na Was liczyć, że jesteście wrażliwi na krzywdę innych. Jesteście wspaniali!
12 stycznia 2018 roku rozstrzygnięto konkurs na najlepszych graczy wspaniałej gry „Rummikub”. Gra polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami ze swojej tabliczki. Gracz, który dokona tego jako pierwszy – wygrywa. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – Małgorzata Tomaczkowska klasa I f/s, II miejsce – Przemysław Skierka klasa I m/s, III miejsce – Oliwia Jakimowicz klasa I m/s.
Pani Regina Urowska wręczyła zwycięzcom słodkie nagrody.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy świetnej zabawy w kolejnych edycjach konkursu „Rummikub”.
W miesiącu styczniu przeprowadzana jest szkolna akcja promująca czytelnictwo, która ma na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Należy podkreślić ogromny wpływ czytania na rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych, a także na zdobywanie i poszerzanie wiedzy, co w konsekwencji prowadzi do osiągnięcia sukcesu w życiu.
Przedsięwzięcie to skierowane jest do całej społeczności szkolnej oraz rodziców.
Czytajmy! „Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco)
Organizator akcji: Bernadeta Jaszewska-Dorawa
08 stycznia 2018 r. mieliśmy przyjemność gościć lokalnego przedsiębiorcę, właściciela Biura Obsługi Inwestycji de Janauis BP Pana Ryszarda Janauis Święćkowskiego, który przybliżył uczniom klas: II aw, III bw i III f/st historię powstania własnej firmy.
Na spotkaniu Pan Ryszard przedstawił naszej młodzieży istotne wskazówki dotyczące wejścia na rynek pracy oraz zwrócił uwagę na potrzeby pracodawców oraz preferencje panujące na lokalnym rynku kościerskim.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i ze sporym zainteresowaniem naszych uczniów, którzy zadawali wiele ciekawych pytań.
Na koniec spotkania zostały wręczone drobne upominki dla najbardziej aktywnych uczestników.
Szanowni Rodzice!
Z przykrością informuję, że z powodu choroby osoby szkolącej - Pani Katarzyny Jaszewskiej, szkolenie na temat bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy zaplanowane na dzisiaj NIE ODBĘDZIE SIĘ.
W związku z powyższym spotkania rodziców z wychowawcami poszczególnych klas odbędą się już o godz. 16.00
Za utrudnienia przepraszamy!
3 stycznia 2018 roku uczniowie klas IV T i I f/s uczestniczyli w spotkaniu z Panem Jerzym Kujawskim właścicielem firmy Małe Elektrownie Wodne w Kościerzynie. Podstawową działalnością firmy MEW jest wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach wodnych. Pan Kujawski opowiedział o trudnych początkach swojej działalności gospodarczej, które sięgają 1974 roku. Szybki rozwój firmy rozpoczął się od 1989 roku i polegał na modernizacji istniejących obiektów, wyposażeniu firmy w nowoczesny park maszynowy oraz budowie nowych elektrowni wodnych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem poznali karierę biznesową Pana Jerzego Kujawskiego.
Ciekawostka. 1 MWh energii wytworzonej w elektrowni wodnej wpływa na zmniejszenie emisji: - dwutlenku węgla o około 360 kg, - dwutlenku siarki o około 5 kg, - tlenków azotu o około 1 kg wytwarzanych podczas produkcji 1MWh energii w elektrowni węglowej. Mała elektrownia wodna o mocy 100 kW wytworzy 1MWh energii w ciągu zaledwie 10 godzin.
Szanowni rodzice!
Informuję, że w poniedziałek 8 stycznia odbędą się spotkania wychowawców poszczególnych klas z rodzicami uczniów.
Harmonogram spotkań:
Godz. 16.00 - wspólne spotkanie na świetlicy szkolnej - Szkolenie na temat Bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy, które poprowadzi Pani Katarzyna Jaszewska - pracownik Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kościerzynie
około godz. 17.00 - spotkania z wychowawcami (Wyjątek stanowi spotkanie z wychowawcą klasy II BW, dla której spotkanie z wychowawcą rozpocznie się o godz. 16.30!!!)
klasa | zawód | wychowawca | nr sali |
I AW | wielozawodowa | Dorota Kobus | świetlica |
I BW | wielozawodowa | Jerzy Tusk | 54 |
I F/ST |
fryzjer, stolarz |
Grzegorz Urowski | 52 |
I M/S | mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca | Zbigniew Felski | 53 |
II AW | wielozawodowa | Joanna Chrapkowska | 26 |
II BW | wielozawodowa | Krzysztof Płottke | 49 |
II F/ST | fryzjer, stolarz | Krzysztof Płottke | 49 |
II M/S | mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca | Jarosława Lasicki | 55 |
III AW | wielozawodowa | Zbigniew Kobus | 27 |
III BW | wielozawodowa | Monika Janauis Święćkowska | 21 |
III F/ST | fryzjer, stolarz | Karolina Bielawska | 22 |
III M/S | mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca | Lucyna Trzebiatowska | 23 |
III TUF | technik usług fryzjerskich | Kazimierz Stoltmann | 14 |
Nauczyciele pozostają do Państwa dyspozycji do godziny 18.00
W grudniu 2017r. odbył się szkolny konkurs plastyczny dotyczący problematyki HIV/AIDS oraz uzależnień w, którym I miejsce zdobyły uczennice klasy I m/s: Magdalena Branicka, Julia Kulaszewicz, Paulina Kaszubowska, Ewelina Redzimska, natomiast II miejsce otrzymały również z klasy Im/s : Karolina Gackowska, Justyna Jakubek.
Gratulacje!
Organizator konkursu: M. Wojak
Zapraszamy do udziału w
Szkolnym Konkursie Ortograficznym o "Złote Pióro" Dyrektora PZS Nr 3,
który odbędzie się
16 stycznia 2018 r. na drugiej godzinie lekcyjnej.
Organizatorzy: J. Chrapkowska, B. Jaszewska - Dorawa
W grudniu 2017 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski, w którym
I miejsce zdobyła Klaudia Stobińska z kl. III sp., natomiast II miejsce otrzymała
Renata Pstrąg także z kl. III sp. Dziewczyny recytowały wiersze o tematyce bożonarodzeniowej.
Gratulacje!
Organizatorzy konkursu: B. Jaszewska-Dorawa, J. Chrapkowska
Dyrektor PZS Nr 3 oraz Zespół ds. Promocji ogłaszają konkurs na LOGO szkoły.
Poniżej Regulamin Konkursu.