Podstawowe dokumenty regulujące pracę szkoły Pozostałe Regulaminy/Procedury/Programy Programy nauczania dla zawodów Szkolenie zawodowe - Zawody w jakich kształcimy

.

Szkolenie zawodowe - Zawody w jakich kształcimy

Rozporzadzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia

Pracodawcy współpracujący ze szkołą - Dawcy Pracy

Pracownik młodociany - poradnik Państwowej Inspekcji Pracy

Zawody w jakich kształcimy

Na poziomie technikalnym kształcimy w zawodach:

Technik usług fryzjerskich

Na poziomie zasadniczym kształcimy w zawodach:

- sprzedawca
- stolarz
- fryzjer
- mechanik pojazdów samochodowych
- elektromechanik
- wędliniarz
- murarz-tynkarz
- ogrodnik
- elektryk
- ślusarz
- monter sieci i instalacji sanitarnych
- blacharz samochodowy

-kucharz

-piekarz

-cukiernik

-i inne zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Istnieje możliwość nauki w każdym wybranym przez siebie zawodzie, pod warunkiem posiadania miejsca praktyki - umowy o pracę.

Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 § 1 kodeksu pracy)

Podstawowe warunki zatrudnienia młodocianego:

• ukończenie szkoły podstawowej
  • przedstawienie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
  • młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.

Umowa

Umowę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym:

• w terminie przyjęcia kandydatów do branżowej szkoły I stopnia,

Umowa powinna być zawarta z zachowaniem formy pisemnej i określać w szczególności:

• rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przygotowanie do wykonania określonej pracy),
  • czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
  • sposób dokształcania teoretycznego,
  • wysokość wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:

• niewypełniania przez młodocianego obowiązku wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  • ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  • stwierdzenie nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa.

Przy zawieraniu umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony.

Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy młodociany dokształcający się w branżowej szkole I stopnia nie otrzymał promocji do klasy wyższej lub jej nie ukończył. Przedłużyć można czas trwania nauki zawodu do 12 miesięcy w celu umożliwienia ukończenia nauki w szkole, w innych zaś uzasadnionych przypadkach - nie więcej jak o 6 miesięcy.

Osoby, które przed ukończeniem nauki zawodu ukończyły pełnoletniość, kończą tę naukę na zasadach określonych dla młodocianych.

Nauka zawodu kończy się egzaminem.

Koszty pierwszego egzaminu pokrywa pracodawca, który może również pokryć koszty egzaminu poprawkowego.

1. Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika

Pamiętaj!

Jeżeli w czasie praktycznej nauki zawodu spotkasz się z trudnościami, masz wątpliwości czy Twój pracodawca postępuje prawidłowo - zawsze możesz skorzystać z porady dyrektora szkoły.

W wolnym czasie zapoznaj się z informacjami zawartymi na stronie Państwowej Inspekcji Pracy - Pamiętaj jesteś młodocianym pracownikiem!

2. Turnusy dokształcania teoretycznego

Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowe, kształcący się w klasach wielozawodowych   w ramach przygotowania zawodowego biorą udział w turnusach dokształcania teoretycznego poza szkołą ("Kursy" odbywają się w każdym roku nauki przez okres 4 tygodni). Termin i miejsce kursu ustalany jest indywidualnie w zależności od zawodu w jakim kształci się uczeń. Harmonogram kursów już niedługo znajdzie się w zakładce.